Dziecko

Ząbkowanie i higiena jamy ustnej u niemowląt

14 września 2017

Ząbkowanie większości rodzicom kojarzy się z nieprzespanymi nocami, ciągłym płaczem i marudzeniem. Jednak nie jest to absolutnie regułą. Niemowlęta możemy podzielić na dwa rodzaje. Do pierwszej grupy zaliczymy dzieci, które faktycznie źle znoszą wyrzynanie się ząbków. Z kolei do drugiej maluchy, które nawet  w okresie ząbkowania nie rezygnują z uśmiechu na twarzy i zbytnio nie przejmują się nową sytuacją. Jaś ma już 5 ząbków i wyrzynaniu się pierwszych dwóch towarzyszyło marudzenie i płacz, jednak potem było już coraz lepiej.

Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki?

U każdego maluszka jest inaczej, nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Jednak pierwsze ząbki pojawiają się najczęściej między 5 a 11 miesiącem życia. A 20 ząbków mlecznych powinno wyjść do około 2 roku życia. Zdarza się także, że maluszek dopiero w wieku 3 lat ma pełne uzębienie i nie ma w tym nic złego, nie ma powodu do niepokoju.

Które ząbki wychodzą jako pierwsze?

Zazwyczaj jako pierwsze wychodzą dolne jedynki, a potem górne jedynki. Dlatego jeśli z niecierpliwością czekacie na pojawienie się pierwszego ząbka, to obserwujcie dolne dziąsła u dziecka. U Jasia dolne jedynki pojawiły w  8 miesiącu życia, a górne jedynki miesiąc później.

Jakie objawy towarzyszą pojawianiu się ząbków?

Obserwujcie bacznie swojego maluszka, a z cała pewnością będziecie wiedziały, że niedługo pojawi się ząbek. Jeśli dziecko ślini się, wkłada wszystko do buzi, ma zaczerwienione i rozpulchnione dziąsła oznacza, że wkrótce wyjdzie biały, nowy ząbek. Ząbkowaniu może także towarzyszyć katar, lekko podwyższona temperatura, mniejszy apetyt a także luźniejsze stolce. Jeśli Wasze dziecko ma 3 miesiące i wkłada wszystkie przedmioty do buzi, nie oznacza to, że ząbkuje. Taki maluszek po prostu poznaje świat, interesuje go wszystko co jest wokoło.

Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Jest kilka sposobów, które chociaż w pewnym stopniu zmniejszą ból i pomogą dzielnie przejść maluszkowi przez ten niezbyt przyjemny czas.

Kupcie gryzaki, których  głównym zadaniem jest masowanie swędzących dziąseł i łagodzenie bólu. W sklepach dostępne są gryzaki drewniane, sylikonowe a także gryzaki wypełnione płynem, które chłodzimy w lodówce.

Możecie także masować dziecku dziąsła  palcem, na który nałożycie sylikonową nakładkę lub silikonową szczoteczką przeznaczoną do masażu dziąseł.

Pomocny może okazać się również napar z szałwii. Zamoczcie w nim patyczek i przemywajcie dziąsła Waszego maluszka.

W aptece dostępne są  także żele i maści, które łagodzą ból jaki towarzyszy wyrzynaniu się ząbków.

Od kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej u niemowląt?

O higienę jamy ustnej powinniśmy  dbać już od urodzenia dziecka. Zabiegi higieniczne w bezzębnej jamie ustnej niemowlęcia należy wykonywać jałowym gazikiem, nasączonym przegotowaną wodą. A po pojawieniu się  pierwszego zęba, dwa razy dziennie trzeba  czyścić dziąsła i zęby szczoteczką oraz pastą przeznaczoną dla niemowląt.

Kiedy Jaś skończył 3 miesiące, kupiłam zestaw szczoteczek do zębów dla niemowląt. W jego skład wchodzą trzy szczoteczki, jedna z nich służy do masażu bezzębnych jeszcze dziąseł, druga do mycia pierwszego ząbka, a trzecia do mycia kilku ząbków. Korzystamy także z pasty od pierwszego ząbka, która nie zawiera fluoru. Mycia ząbków nie mamy jeszcze idealnie opanowanego, jednak z dnia na dzień jest coraz lepiej. Miejmy nadzieje, że już niedługo dojdziemy do perfekcji. 🙂

 

 

 

 

 

 

Polub także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

+ 81 = 86