Ciąża

Test PAPP-A – I trymestr ciąży

5 kwietnia 2017

Jeśli zaszłaś w ciążę, to jesteś teraz najprawdopodobniej najszczęśliwszą kobietą na świecie. W Twoim brzuszku rodzi się nowe życie, rośnie maleńka istota. Powinnaś teraz szczególnie o siebie dbać, prowadzić zdrowy i spokojny tryb życia. Ciąża to czas, w którym będziesz kontrolować swoje zdrowie i rozwój płodu. Czeka Cię kilka wizyt u ginekologa oraz w laboratorium. USG, badanie moczu czy pobrania krwi nie będą Ci obce. Będziesz musiała także podjąć kilka ważnych decyzji, które nie zawsze będą łatwe. Pierwsza z nich będzie dotyczyła testu PAPP-A. Robić czy nie robić? O to jest pytanie. Nigdzie nie znajdziesz na nie odpowiedzi, sama będziesz musiała podjąć ostateczną decyzję.

Czym jest i w jakim celu wykonuje się test PAPP-A?

Test PAPP-A to badanie prenatalne, czyli badanie płodu przeprowadzone w okresie rozwoju wewnątrz macicznego. Na jego podstawie można określić prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad genetycznych: zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.

Zespół Downa – występowanie dodatkowego chromosomu w 21 parze chromosomów

Zespół Edwardsa – występowanie dodatkowego chromosomu w 18 parze chromosomów

Zespół Patau – występowanie dodatkowego chromosomu w 13 parze chromosomów

Kiedy przeprowadza się  i na czym polega test PAPP-A?

Test PAPP-A wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. Badanie składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest USG, przy pomocy którego lekarz określa parametr zwany przeziernością karkową – NT(ang. nuchal translucency). Jest to odległość między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu. Druga część,  to badanie krwi matki, które ma na celu oznaczenie poziomu białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta hCG. Test PAPP-A jest badaniem nieinwazyjnym.

Wyniki – czas oczekiwania i interpretacja

Na wynik testu PAPP-A czeka się około dwóch tygodni.

Wynik ujemny oznacza, że ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu jest niskie.

Wynik dodatni oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu. Nie jest to jednak 100% diagnoza. Nieprawidłowy wynik należy skonsultować z lekarzem genetykiem, który najprawdopodobniej zleci dodatkowe,  bardziej inwazyjne badanie np. amniopunkcję.

 

źródło zdjęcia: pinterest.com

Polub także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

+ 39 = 49