Dziecko

Dlaczego okulary przeciwsłoneczne są tak ważne dla niemowląt?

1 czerwca 2017

Tak, kupiłam Jasiowi okulary przeciwsłoneczne. To nie jest mój wymysł, czy też kaprys. Nie zrobiłam też tego po to, żeby Jaś wyglądał ładnie i modnie.

Dlaczego zdecydowałam się  na zakup okularów przeciwsłonecznych?

Zdrowie mojego dziecka jest dla mnie najważniejsze, nie wyobrażam sobie, gdyby przez moje niedopatrzenie, mogło mu się coś stać. Nadeszły ciepłe i słoneczne dni, pogoda zachęca do wyjścia z domu, do przebywania na świeżym powietrzu. Jednak na zewnątrz czyhają na nas promienie słoneczne. Nie wyobrażam sobie, abyśmy wychodzili na spacer dopiero późnym popołudniem, kiedy słońce nie świeci już tak intensywnie. Dlatego musimy sobie jakoś z nim poradzić.

Oczy dzieci, kształtują się dość długo, bo mniej więcej do 12-15 roku życia. Do tego czasu ich soczewka jest jeszcze niedojrzała i przeźroczysta, nie potrafi wyłapać szkodliwego promieniowania UV. W wyniku czego większość promieni dociera do wnętrza oka. Brak ochrony oczu może doprowadzić do zapalenia spojówki czy rogówki.

A czapka z daszkiem i parasolka przy wózku nie jest wystarczająca?

Nie jest! Czapeczka, kapelusik czy parasolka powodują tylko zacienienie sprawiają, że słońce nie razi w oczka i że dziecku nie jest aż tak strasznie gorąco. Jednak absolutnie nie chronią, nie zatrzymują szkodliwego promieniowania UV.

Jakich okularów nie kupować i dlaczego?

Przede wszystkim tych najtańszych z supermarketu, które mają jedynie zaciemnione szkła, a nie posiadają żadnych filtrów. Takie okulary przynoszą więcej szkody niż pożytku.  Jeśli świeci słońce, a dziecko nie ma żadnych okularów, mruży oczy i dzięki temu wpada do nich nieco mniej szkodliwego promieniowania.  Natomiast jeśli maluszek ma założone okulary z ciemnymi szkłami, jego źrenice są rozszerzone i promienie wpadają wprost do oczu. Dlatego czasami lepiej nie zakładać okularów, niż zakładać te, które szkodzą.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne powinny zawierać filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC. Szkła z filtrem UV są absolutnie obowiązkowe! Możemy również zdecydować się na zakup okularów z polaryzacją, jednak nie jest ona koniecznością.  Polaryzacja poprawia kontrast oraz polepsza widzenie kolorów, niweluje światło odbite od jasnych powierzchni np. od śniegu czy wody.

Na jakie okulary się zdecydowałam i dlaczego?

Jasiowi kupiłam okulary marki Real Kids, zamówiłam je TUTAJ. A dlaczego właśnie na nie się zdecydowałam?

Okulary te posiadają certyfikaty, atesty i spełniają wszystkie normy.

Najważniejsze cechy okularów marki Real Kids:

  • pochłaniają 100% szkodliwego promieniowania
  • nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych (m.in. rtęci, ftalanów czy bis fenolu A – BPA)
  • mają nietłukące się poliwęglanowe szkła
  • oprawki i zauszniki są bardzo odporne na  wyginanie  i zgniatanie, ponieważ wykonane  są z  termoplastycznych elastomerów poliestrowych
  • szkła kategorii 3 zapewniające optymalne przyciemnienie
  • szkła o klasie optycznej 1, nie zniekształcają obrazu
  • szkła nie wpadają do środka, wyjmowane są na zewnątrz

Polub także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

− nine = one