Przed ciążą

Mutacja genu MTHFR

18 marca 2017

Pamiętacie poprzedni wpis dotyczący kwasu foliowego (witaminy B9)? Lekarze zalecają, aby przyjmować go jeszcze przed zajściem w ciążę i oczywiście mają rację. Jednak w życiu jak to w życiu, nie wszystko jest takie łatwe i proste. Za właściwe przetwarzanie i wchłanianie tego kwasu odpowiedzialny jest gen MTHFR. No i niestety może się zdarzyć, że w naszym organizmie gen ten będzie zmutowany. Osoby z mutacją tego genu, nie są w stanie przyswoić witaminy B9. Kwas foliowy, aby był pożyteczny dla naszego organizmu musi zostać przetworzony do formy aktywnej. Jeśli nasz organizm nie jest w stanie tego zrobić,  powstaje nadmiar nieprzetworzonej witaminy, która staje się toksyczna. Tym samym jest niedomiar aktywnej formy.

Jest jednak wyjście z tej sytuacji.  Kobiety, które planują zajść w ciążę, a mają tego rodzaju problem, powinny przyjmować preparaty z metafoliną. Metafolina to przetworzona forma kwasu foliowego, która jest przyswajana przez osoby ze zmutowanym genem MTHFR.

Przetworzony kwas foliowy jest o wiele droższy niż ten zwykły. Dlatego przed zajściem w ciążę, warto wykonać test, który polega na pobraniu wymazu z policzka. Jest to szybkie i zupełnie bezbolesne badanie.

Warto się przebadać, ponieważ kobiety z mutacją genu MTHFR mogą mieć problem z utrzymaniem ciąży.

źródło: pinterest.com

Polub także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

9 + 1 =