Ciąża

Co wolno, a czego nie wolno przyszłej mamie?

21 kwietnia 2017

Kobieta w ciąży to piękny widok! Przynajmniej dla mnie. Zawsze oglądałam i oglądam się jak zobaczę przyszłą mamę z brzuszkiem. Sama będąc w ciąży, nie jeden raz zauważyłam jak ktoś się odwrócił, spojrzał na okrągły brzuszek i uśmiechnął. Nie będę ukrywała, że byłam wtedy dumna i szczęśliwa. Zdarzało się również, że ktoś ustąpił mi miejsca w tramwaju. To dopiero był szok ! Pierwszym razem obdzwoniłam nawet  połowę rodziny. Kobieta w ciąży, często nazywana jest „kobietą w stanie błogosławionym”. Ciąża to faktycznie nieco odmienny stan. Zmienia się wówczas samopoczucie, upodobania, a przede wszystkim funkcjonowanie organizmu. Należy zwrócić uwagę na tryb życia, który powinien być zdrowy i zgodny z rytmem Twojego ciała.

A więc co wolno, a czego nie wolno przyszłej mamie?

Zabiegi kosmetyczne

Także w trakcie ciąży powinnaś dbać o swój wygląd, aby czuć się piękną i atrakcyjną kobietą. Wizyty u kosmetyczki czy też u fryzjera nie są absolutnie zabronione. Pamiętaj jednak żeby poinformować ich o swoim stanie.  Kosmetyczka będzie wiedziała, że nie może zaproponować  Ci zbiegów z użyciem prądów ani zabiegów rozgrzewających. Będąc w ciąży powinnaś używać łagodnych preparatów z atestem. Powinnaś także unikać solarium, a w dni słoneczne używać kremów z filtrem. W ciąży pamiętaj o   odpowiedniej pielęgnacji stóp, które często  są obolałe i spuchnięte. Możesz zrobić sobie domowe SPA 😉  Moczenie nóg w lekko ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiednich soli, a także codzienne unoszenie nóg do góry poprawi krążenie i zmniejszy obrzęki.  

Leki

Nie zażywajcie żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Wiele popularnych medykamentów, które mogłyby się wydawać bezpieczne, są szkodliwe dla płodu – np. aspiryna może spowodować zaburzenia rozwojowe u dziecka.  Dlatego nawet maści zewnętrznego użytku, czy preparaty witaminowe powinny zostać skonsultowane.

Higiena

Bierz kąpiel przynajmniej raz dziennie. Jednak długie leżenie w wannie z gorącą woda nie jest wskazane, lepiej   skorzystaj z prysznica. Jeśli chcesz się odprężyć po ciężkim dniu, weź kąpiel w wannie, jednak kontroluj temperaturę wody. Zwróć także uwagę na regularne wypróżnianie się. Jeśli masz z tym problemy, zastosuj dietę bogatą w warzywa, owoce oraz błonnik. Nie stosuj środków na przeczyszczenie. Mogą one spowodować więcej złego niż dobrego.

Higiena jamy ustnej

W czasie ciąży powinnaś szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. W związku ze zmianami hormonalnymi, mogą nasilać się stany zapalne dziąseł oraz istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy. Sprzyja temu zmienione pH śliny jak i jej większa lepkość.

Gimnastyka

Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo i bez komplikacji – GIMNASTYKUJ SIĘ! Ruch jest jak najbardziej wskazany.  Powinnaś jednak  zachować zdrowy rozsądek podczas wyboru sportu. Skakanie, dźwiganie ciężarów, czy też jazdę konną zostaw sobie na później 😉 . Chodzenie na basen jest dobrym pomysłem. Pływanie rozluźnia mięśnie grzbietu, odpręża i dobrze wpływa na samopoczucie. Z kolei gimnastyka oparta na programie przedstawionym w szkole rodzenia przygotuje Cię do porodu.  Będziesz lepiej kontrolowała swoje ciało, uelastycznisz mięśnie oraz opanujesz technikę oddychania. W ciąży polecana jest również joga, która zawiera dwa w jednym –  wzmacnia mięśnie, rozciąga ciało, ale także działa relaksacyjnie i odprężająco.

Ciąża a stres

To co czujesz Ty, czuje także Twoje dziecko. Jeśli jesteś spokojna, zrelaksowana i odprężona, to dzidziuś w brzuszku czuje się tak samo. Nerwy i stres nie wpływają pozytywnie ani na Ciebie ani na bobaska. Dlatego będąc w ciąży staraj się nie denerwować i niczym nie przejmować, tak aby  dziecko nie czuło złych i negatywnych emocji.

Palenie papierosów

Oczywiste jest, że w ciąży obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów. Palenie tytoniu może spowodować szereg powikłań np. nieprawidłowe ułożenie łożyska, bądź jego przedwczesne odklejenie się, przedwczesny poród, niską masę urodzeniową dziecka… Mogłabym tutaj wymieniać i wymieniać. Mam jednak nadzieje, że każda z kobiet zdaje sobie  doskonale sprawę, co niesie za sobą palenie papierosów  w ciąży.

Alkohol i inne używki

Negatywny wpływ na rozwój dziecka ma oczywiście także alkohol. Zwiększa on ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego, serca i kończyn oraz upośledzenia umysłowego.  O przyjmowaniu narkotyków chyba nie musze pisać. Działają one niszcząco na płód i to powinno wystarczyć. Będąc w ciąży powinnaś także ograniczyć picie mocnej kawy i coca-coli. Kofeina przedostaje się do układu krążenia dziecka. Nie mam na myśli całkowitego zakazu, jednak zachowanie zdrowego rozsądku.

Promienie rentgenowskie

Szczególnie w I trymestrze ciąży, promienie rentgenowskie mogą być przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu. Badanie to powinno być wykonane tylko w sytuacjach zagrażających życiu.  Wydaje mi się, że dobrym pomysłem jest noszenie karty ciąży zawsze przy sobie. Jeśli ulegniesz wypadkowi drogowemu we wczesnym etapie ciąży, może to być jedyna możliwość, poinformowania lekarza o Twoim stanie błogosławionym.

Polub także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

3 + 1 =