Przed ciążą

Czy jajowody przepuszczą komórkę jajową ? Drożność jajowodów

29 marca 2017

Jak to jest z tymi jajowodami? Jajowody są to dwa przewody, które łączą jajniki z macicą. To właśnie one wychwytują komórkę jajową z jajników i umożliwiają bliskie spotkanie z plemnikiem 😉 Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, powstanie zarodek, który jajowodami dostaje się do macicy. Dlatego, jeśli w Twoim przypadku zajście w ciążę nie jest taką prostą sprawą,  powinnaś wykonać badanie drożności jajowodów. Może tutaj tkwi problem.

Badanie drożności jajowodów, a co to takiego?

Badanie drożności jajowodów, czyi HSG (histerosalpingografia) to badanie rentgenowskie macicy i jajowodów. Ma ono na celu sprawdzenie kształtu  macicy i ocenienie drożności jajowodów.  Wiemy już, że drożne jajowodowy są niezbędne do zajścia w ciąże. Bez tego może być ciężko.

Kiedy wykonać badanie i jak się do niego przygotować?

Badanie wykonujemy zaraz po zakończeniu miesiączki, czyli tak między 6 a 11 dniem cyklu.  Niezbędne jest wcześniejsze wykonanie cytologii oraz posiewu z pochwy. Minimum 7 godzin przed zabiegiem nie można już jeść ani pić. Pamiętajcie także, że od czasu zakończenia okresu, współżycie jest całkowicie zakazane.

Jak wygląda badanie?

Badanie wykonuje się na specjalnym stole bądź na fotelu ginekologicznym. Na samym początku pacjentce zakładany jest wziernik, a następnie za pomocą cewnika wprowadzany jest kontrast. Środek cieniujący  wypełnia jamę macicy, a potem jajowody. Na każdym z etapów wykonywane są zdjęcia rentgenowskie.  Jeśli okaże się, że w jajowodach występują niewielkie zrosty,  istnieje szansa, że kontrast je udrożni. Lekarz na podstawie zdjęć sprawdzi kształt macicy i zobaczy, czy kontrast przepłynął przez jajowody. Jeśli tak to oznacza, że są drożne i wszystko jest dobrze.

Czy badanie jest bolesne?

I jak to delikatnie napisać, żeby nikogo nie zniechęcić i nie odstraszyć? Może ujmę to po prostu tak – badanie nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak ogromną jego zaletą jest to, że całość trwa około 10-15 minut, a najbardziej bolesna część zaledwie 3 minuty.  W prywatnych klinikach możecie wykupić znieczulenie,  w szpitalu niestety nie.

Kiedy mija ból i można pójść do domu?

Jeśli nie korzystałyście ze znieczulenia ogólnego, ze szpitala wychodzi się zaraz po badaniu i otrzymaniu wyników. W przypadku znieczulenia ogólnego, klinikę można opuścić po około 2 godzinach. Ból mija praktycznie od razu po zakończeniu HSG.

Przez pewien czas możecie lekko krwawic i będzie z Was wypływał środek kontrastujący, dlatego warto się jakoś zabezpieczyć.

źródło zdjęć: pinterest.com

 

Polub także

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

− 3 = 7